Επέτειος του Πολυτεχνείου

Τόσες δεκαετίες μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου το 1973 είναι δύσκολο πια να μιλήσει κανείς γι? αυτό το γεγονός , αφού έχουν ειπωθεί και έχουν γραφεί τόσα πολλά για ηρωισμούς και θυσίες.

Τιμήσαμε και φέτος με τους μαθητές της Δ΄ τάξης, την επέτειο του Πολυτεχνείου, την 17η Νοέμβρη 1973.

Μας θύμισαν σε όλους μας πως για τη λευτεριά χρειάζονται αγώνες. Γυρίσαμε μαζί τους πίσω στο 1973 όπου τα νιάτα της πατρίδας μας έδωσαν το μεγάλο παρών με επικεφαλής τους φοιτητές του Πολυτεχνείου. Δίκαια λοιπόν καθιερώθηκε ως γιορτή της νεολαίας, γιορτή Σχολική.

Στον αγώνα πήραν μέρος όχι μόνο φοιτητές, αλλά και η νεολαία όλων των κοινωνικών τάξεων.

Ξεκίνησαν  ένα αγώνα δύσκολο, μα τους δυνάμωσε η πίστη στην ελευθερία και τους στηρίζει ελπίδα πως η δικτατορία δεν έχει θέση στη ζωή του Έλληνα.

Όπως και άλλες φορές στην ιστορία της πατρίδας μας, αλλά τώρα περισσότερο από ποτέ, τα Ελληνικά νιάτα φλογισμένα από τον πόθο της ελευθερίας, αδελφωμένα κάνουν έναν αγώνα μέχρι Θανάτου, γιατί όπως πολύ καλά το ξέρουν οι Έλληνες. η ελευθερία δεν χαρίστηκε ούτε χαρίζεται …..<< Κατακτιέται>>…!!!

Την εορτή

την έντυσαν με τις όμορφες φωνές, η χορωδία του σχολείου μας που ήταν από τους μαθητές της ΣΤ τάξης.

Οι εκπαιδευτικοί της Δ τάξης :

Κοτρώτσιος Μηλτιάδης  Δ1

Λύτρα Δήμητρα Δ2